Ko tikėtis?
Daugumos psichologinių sunkumų kilmė yra sužeistas santykis su savimi. O pagrindinis gydantis elementas (anot daugelio psichoterapijos efektyvumo tyrimų) yra nuoširdus, empatiškas santykis su psichologu. Šiame santykyje vyksta savęs, savo emocijų ir poreikių pažinimas, pagalba įžvelgiant nematomas situacijų puses ir kiti procesai. Tai kupinas patyrimų ir atradimų kelias, tačiau jame nereikia didelės kuprinės – pakanka smalsumo ir įsitraukimo.
Ko nesitikėti?
Dažnai baiminamasi, kad psichologai tarsi kiaurai mato žmones. Nesitikėkite būti nuskenuoti kaip rentgeno tyrime. Iš tiesų, Tu esi tas, kuris intensyviai dirbs save atskleisdamas. Nuo Tavęs priklausys, kokiu tempu, kiek toli ir kiek giliai tyrinėsime Tavo pasaulį.
Psichologo konsultacijos gali būti veiksmingos tuomet, kai žmogus siekia pažinti save, tapti atsakingu už savo sprendimus bei gyvenimą. O jei konsultacijų tikslas yra, kad keistųsi Tavo partneris ar kitas Tau svarbus žmogus, gali tekti nusivilti.
Kokia yra terapinio darbo trukmė?
Susitikimai vyksta tuo pačiu sutartu laiku kiekvieną savaitę.
Jei tikslas yra susijęs su neseniai susiklosčiusia situacija, apimančia siaurą gyvenimo sritį, konsultacijos gali trukti nuo keleto savaičių iki kelių mėnesių.
Jei norisi iš terapijos proceso parsinešti ne tik "žuvies", bet pasigaminti "meškerę" - t.y. iš esmės suprasti ir spręsti sunkumų kilmę, tokia terapijos kelionė trunka mažiausiai porą metų. Ilga trukmė nereiškia, kad palengvėjimą, pasitenkinimą, įgijus daugiau supratimo, emocijų priėmimo ir kitus rezultatus pajusi tik praėjus metams ar daugiau - pradėti jausti šio proceso prasmę gali jau po keleto susitikimų.
Ką daryti, jei sunku pasiryžti kreiptis pagalbos?
Tikrai nelengva, kai nežinome tiksliai, kas laukia, ar kad teks kalbėtis skaudžiomis ar gėdingomis temomis. Daugumai padeda žinojimas, kad vietoj vertinimo, kritikos čia sulauks empatiškos pagalbos suprasti savo situaciją ir sunkius jausmus. Neretai nutinka taip, kad pasiryžus kreiptis pagalbos, ilgainiui žmogus jaučiasi drąsiau ir kitose gyvenimo srityse.
Kaip nuspręsti, ar psichologas yra Tau tinkamas?
Pagrindinis būdas - įsiklausyti į save. Susitikimo metu natūralu jausti kažkiek nerimo, įtampos, tačiau išėjus svarbu savęs paklausti - kaip jaučiuosi po susitikimo? Ar jaučiu, kad galėsiu palaipsniui vis labiau pasitikėti ir atsiverti? Jei atsakymas "taip" - esi tinkamoje vietoje. Jei kyla nepasitikėjimo jausmas, nemanai, kad galėsi ilgainiui atsiverti, tuomet vertėtų paieškoti kito specialisto.
Ar yra galimybė konsultuotis internetu?
Jeigu nėra galimybės atvykti, galimos konsultacijos video skambučiais. Jei tik įmanoma, vertingiausia pradėti nuo bent vieno susitikimo gyvai, ir po to tęsti nuotoliniu būdu. (Elektroniniais laiškais ar telefonu nekonsultuoju).
Nuo ko pradėti?
Dažniausiai pokytis prasideda nuo sprendimo padaryti pirmą žingsnį dėl savęs. Nereikia būti apgalvojus visko, ką pasakosi pirmame susitikime. Viskas, ko reikia, tiesiog išreikšti norą susitikti. Tai galima padaryti telefonu (8 616 70109), el. paštu (
vilma@delsaves.lt) arba parašant žinutę
kontaktų skiltyje.